Kuvanje sa bakom: Tradicionalno Makedonsko Jelo

Iz male zemlje, koja se nalazi u centru Balkana, dolazi neverovatno ukusna tradicionalna jela kojima, verujem, niko (Makedonac ili stranac) ne može odoleti. One su jedno od najvrednijih nasleđa, pronošenih kroz vekove iz jedne generacije na drugu, koje su nama ostavile naše drage, drage prabake.

Ako vas iz nekog razloga život dovede u ovu lepu zemlju, gde se tradicionalno susreće sa modernim, onda morate da isprobate naša ukusna klasična jela. Šta god da izaberete, verujte mi, nećete zažaliti!

Ali ako niste nikad bili u Makedoniji, a spremni ste da probate naša jela, onda sam ja ovde da vam pomognem. Tog petka sam odlučila da posetim svoju baku da zajedno skuvamo nešto tipično makedonsko. Pokušaću da na najbolji mogući način predstavim sve što smo skuvale. Nadam se da će vas to ohrabriti da i vi isprobate „najbolje iz Makedonije”.

TAVČE-GRAVČE

Tavče-Gravče je jedno od naših najstarijih tradicionalnih jela. Prema makedonskoj tradiciji ovo jelo se kuva svakog petka za ručak, bez izuzetaka.

Sastojci

200g pasulja

1 glavica crnog luka

2-3 cena belog luka

1 zelena paprika

1 kašika brašna

1-2 kašičice začina od crvene paprike

1-2 kašičice soli, bibera i nane

ulje

1. Isperite pasulj nekoliko puta. Stavite ga u lonac s vodom, dodajte crni luk, beli luk i zelenu papriku i kuvajte dok zrna pasulja ne omekšaju.

2. Sada ćete praviti sos. Zagrejte ulje u tiganju. Dodajte jednu kašiku brašna i malo ga propržite. Dodajte nekoliko kašičica crvene začinske paprike. Promešajte i ponovo propržite nekoliko minuta. U međuvremenu praznite pasulj. Začinite pasulj sa solju, biberom i nanom i dodajte sos.

3. Pasulj je spreman za pečenje. Stavite ga u rernu i pecite dok tečnost ne zgusne.

GJOMLEZE

Gjomleze potiče iz jugozapadnog dela Makedonije. To je velika meka bela pita sa hrskavom koricom. Još uvek se sprema isto kao pre nekoliko stotina godina koristeći tradicionalan aparat za kuvanje koji se zove sač. Mi koristimo sač u ovom receptu, ali vi također možete koristiti i rernu.

Sastojci

2kg brašna

2l vode

3-4 kašike soli

1l ulja

Dodajte brašno u vodu i mešajte dok se ne formira „kaša”. Kada je sve dobro izmešano, posolite.

Tradicionalan način pravljenja gjomleze obuhvata paljenje vatre ispod sača i stavljanje vrućeg pepela i uglja na njegov vrh.

Nakon što se poslužavnik sača zagreje, premažite ga uljem. Zatim, koristeći kutlaču, dodajte malu količinu mešavine na poslužavnik. Posle nekoliko minuta, kada se prvi spoj ispeče, dodajte još jedan spoj i premažite ga uljem.

Onda zagrejan sač stavite na vrh poslužavnika i opet čekajte nekoliko minuta.

(Uputstvo za rernu: Premažite pleh uljem. Koristeći kutlaču sipajte malo mešavine u pleh da stvori tanak sloj i stavite u rernu. Kada se porumeni, izvadite pleh iz rerne i opet premažite uljem. Zatim dodajte još jedan tanak sloj na vrh i stavite u rernu).

Ponavljate sipanje mešavine dok je ima.

Kada se mešavina skuva, presecite gjomleze dijagonalno u oba smera da stvorite efekat rešetke. Stavite to u sač (ili rernu) da se još malo peče.

Na kraju ćete pojesti sve u jednom zalogaju!

Nakon celog dana provedenog u kuvanju sa bakom, vratila sam se kući. Bila sam radoznala kojim makedonskim jelom će moja majka da me iznenadi. Kuvala je punjene paprike sa mlevenim mesom.

PUNJENE PAPRIKE

Sastojci

6 zelenih paprika

500g mlevenog mesa

2 glavice crnog luka

1 šargarepa

1 šolja kuvanog pirinča

2 paradajza

sos od paradajza ili pire

ulje

so i biber

začin (idealna Vegeta, istočnoevropski začin)

1. Iseckajte luk i pržite ga sa uljem. Dodajte mleveno meso i pirinač.

2. U tiganj dodajte so, biber i začin. Sa isprženom mešavinom napunite paprike.

3. Kada su sve paprike ispunjene, na vrh stavite paradajz.

4. Izmešajte sok od paradajza sa vodom. Punjene paprike stavite na pleh ili posudu i prelijte je sosem od paradajza/vode. Onda stavite jelo u zagrejanu rernu da se peče oko sat i po.

[crp]

Autorka

Kristina Busheska (Makedonija)

Studij/Posao: Francuski jezik i književnost

Govori: makedonski, srpsko-hrvatski, engleski, francuski, malo španski i rumunski

Europa je…kulturna dimenzija, način života i dom velikih umova.

Twitter: @Miss_Busheska

Prijevod Katarzyna Zimoch (Poljska)

Studije/posao: slavistika

Govori: poljski, srpski, engleski, nemački, slovenački

Evropa je… najbolje mesto za život!

Prijevod

Nikolina Marjanović (Bosna i Hercegovina)

Govori: hrvatski i engleski

Author: Anja

Share This Post On

Submit a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

css.php